Protézky všeobecně

Můžete zde diskutovat o všem, co vás napadne. Třeba o tom, jak na vás zima působí, zda vás protézka studí (pokud máte skleněnou)... zda si ji na noc vyndáváte... zda máte vytahaná víčka a řešili jste plastiku... jak dlouho ji nosíte nebo jestli vás to teprve čeká... jak často si ji měníte... jestli je lepší sklo nebo akrylát... a pokud jste žena, můžete se tu zmínit, jak vám jde líčení očí přes protézu... Prostě cokoli, co vás napadne.

Diskuzní fórum: Protézky všeobecně - diskutujte o tom, co vás zajímá:

Menší oprava

Datum: 27.09.2013 | Vložil: Karol

Můžeme tu číst, že Kód výrobku u p. Šťovíčka v Ústí nad Labem, je 91613, ještě tam chybí dvě nuly před tímhle číslem.

Re: Menší oprava

Datum: 15.10.2013 | Vložil: JednoOčka

Karole díky:-) Opravíme :-)

vyroba protezy

Datum: 17.09.2013 | Vložil: Julo

Ahoj. Som rád že som našiel túto stránku. Aspoň pár ludí s rovnakým osudom ako mam ja...
Neviete niekto či sa dá študovať výroba protéz alebo kde sa to dá naučiť?

Re: vyroba protezy

Datum: 18.09.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Zajímavý dotaz, už se mě na to jednou někdo ptal... Zatím jsem to nezjišťovala, ale co vím například u skleněných protéz, tak tato profese se předává s žáka na učitele. V Jablonci protézy před x lety dělal tuším pan Pivrnec, který svůj um předal panu Pokornému a panu Adamovskému. Pan Pokorný pak předal um panu Šťovíčkovi.... Ostatní se pokusím zjistit :-)

Re: Re: vyroba protezy

Datum: 18.09.2013 | Vložil: Julo

Keďže ja nosím akrylát tak mňa zaujíma skôr toto. Hladal som všeliaké zdravotnícke školy a nič také som nenašiel. Je to dosť "tajná" výroba. Na nete som nenašiel ani postup ako sa výrába ani materialy aké sa používajú... ja to asi dobre strážené remeslo:) Každý výrobca má aj svoje tajné postupy:)

Re: Re: Re: vyroba protezy

Datum: 29.11.2013 | Vložil: Pavel T

Tvůj dotaz mě docela pobavil Julo :-)
Zdá se mě, že se chceš stát výrobcem očních protézek. No nevím jestli je to legálně možné bez studia,ale co si uděláš sám pro sebe je čistě tvá věc. Ve filmu "Piráti z karibiku" si ji tam jeden pirát vyřezával nožem z nějakého dřeva, ale tohle asi nebude to pravé ořechové jak sa říká u nás na slovácku.
Já jsem byl u pí.Klíčníkové v Brně pro akrylátovou protézku, tak ti popíšu jak to probíhalo a co jsem se mezi řečí dozvěděl. První pani Klíčníkova otevřela dřevěnou kazetu rozdělenou na přihrádečky, vyložené sametem. V každé přihrádce byl jiný druh protézky. Velké, střední, malé, kulaté, oválné, protáhlé s nejrůznějšími vybrání a taky různě silné i různě vypouklé. Zkoušel jsem jednu po druhé až jsem našel tu která mě seděla nejlépe, ale přesto to ještě nebylo ono. Nato jsem se musel zahledět na daný bod a pí.Klíčníkova si udělala na vzorku fiksem tečku středu mého nového oka. Tento vzor dala stranou a vzala takový malý špalíček, který odpovídal průměru duhovky mého oka a na ten začala barvami ručně a štětečkem malovat duhovku výsledek porovnávala se zdravím okem. Na můj dotaz jaké barvy se na to používají, mě řekla jen to, že si je objednává z německa a jsou mnohem kvalitnější než ty co používala dříve a taky už neblednou,ani se jinak nemění. Potom jsem šel do města s tím, že se mám za zhruba tři- čtyři hodiny vrátit pro protézku. Když jsem přišel byla protézka hotová. Po nasazení a kontrole v zrcadle jsem byl udiven dokonalostí a to včetně lehoulinkých žilek v bělmu, jen při horním víčku mě protézka na hrance trochu dráždila. Pani Klíčníkova ji v mnou označeném místě přebrousila a přeleštila. Výsledek je ten, jak už jsem uvedl v jiném příspěvku, že protézku vůbec nevyndávám.
Než jsme se rozloučili, zeptal jsem se ještě na materiál z něhož se protézky vyrábí. Je to akrylát tedy pexisklo a s tím já občas dělám i s lexanem což je kvalitnější plexisklo, ale nedovedl jsem si představit jak by se to z toho dělalo. Z toho prvotního vybraného vzorku se totiž musí odlít forma. Samotná protézka je složena ze tří dílů. Bělma neboli bílého akrylátu,toho špalíčku na němž je namalována duhovka, ten se musí umístit přesně dle předtím označeného středu. Potom se domalují žilky v bělmu a celé se to opět přeleje ve formě tentokrát čirým akrylátem, no a potom leštění eventuálně doladění jako v mém případě. Jak jsem psal s plexisklem občas dělám, ale o bílém nevím jen o čirém jenže taky díky tomu vím,že plexisklo takzvaně vypaluje slunko zkrátka matní a je víc náchylné na poškrábání, lexan je odolnější,ale je to podobné. Jenže taky vím,protože s ním opět občas pracuji, že existuje Dentakryl a ten je jak čirý tak i barevný,je to dvoudílný přípravek k odlévání, je pevný a tvrdší než klasický akryl, dá se koupit v každé drogerii nebo prodejnách s lepidly a tmely. Zeptal jsem se pí.Klíčníkové na tenhle přípravek a ona se zasmála s tím, že tak nějak to bude, možná, že to není přímo Dentakryl, ale každopádně to jde tímhle směrem. No a co se týče samotné výroby je to znalost chemie, je to i manuální práce, ale hlavně je umělecká práce.

platba

Datum: 09.09.2013 | Vložil: Oldřich Polák Hulín

Nevim, proč mám připlácet na protezu oka, když mi zubař dělá protézu, taky je individuálni, každý máme jinou pusu, a nic nebere od pacienta. Podle mne jsou zuby přednější. Jsou snad očaři lepší mistři?

Re: platba

Datum: 17.09.2013 | Vložil: Julo

Pre teba sú zuby prednejšie ako oko?? Keby som mohol vymeniť zuby za oko hneď by som si ich aj sám vytrhal:) a určite sú lepší majstri. Zubárov máš ako maku.

Re: platba

Datum: 18.09.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milý Oldřichu,
zřejmě jste nikdy neviděl, jak se vyrábí třeba taková skleněná protéza. Je to precizní práce, která vyžaduje, aby byl výrobce maximálně zručný, měl cit pro barvy a měl dlouholetou praxi... Výroba takové protézy je mistrovské dílo! Osobně se neřadím do vrstev s vyššími příjmy, ale i tak nemám problém za protézu jednou za rok zaplatit.

Re: platba

Datum: 15.12.2013 | Vložil: Pavel T

Nemáte pravdu, že zubař za svou práci nic nebere!
Má jen víc možností.
Buďto Vám udělá zuby na pojišťovnu a zrovna tak zatím zdarma černou plombu.
Pokud, ale budete chtít plombu bílou tak si ji taky doplatíte a tady je cena srovnatelná s akrylátovou protézkou.
Za zuby na pevno, bílé a například s titanovým čepem do dásní zaplatíte deset tisíc za jeden zub.
Já chci oko které odpovídá tomu druhému, ne nějakou černou náhradu, proto jsem ochoten si to oko zaplatit, nebo nějakou částku připlatit.
Ostatně i tady existuje levná varianta, nikdo mě do protézky nenutí můžu nosit pásku.
Otázkou je spíše to, že si lidé platí zdravotní pojištění a co za to vlastně dostanou.
Spoluúčasti nebo nějakému doplatku za můj osobní výběr se rozhodně nebráním.

Deprese s protézy

Datum: 08.08.2013 | Vložil: Iva

Narodila jsem se s nevyvinutým pravým okem.Od jednoho roku se mnou jezdila máma do Jablonce,pro skleněnou protézu.Většinou protéza seděla.Nyní,co protézy dělá jen pan Adamovský,tak protéza vypadá opravdu hrozně-jiná barva,oko vyvalené,panenka kdesi v koutku.Opravy vždy odmítl.Bojím se někam chodit,protože na mě každý doslova zírá,nebo slyším komentáře,které opravdu bolí.

Re: Deprese s protézy

Datum: 21.08.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milá Ivuško,
my - jednoocí - jsme opravdu až nehezky závislí na tom, jak se protetikovi podaří protéza zhotovit. Závisí na tom náš vzhled, vnímání sebe sama a naše sebevědomí. Musíme si ale také uvědomit, že hlavně u výroby skleněných protéz je to vše o ruční práci, která není zrovna jednoduchá. Viděla jste někdy, jak se taková protéza vyrábí?? Zdar výroby závisí opravdu na drobnostech. Protetik může udělat jednu droboučkou chybku, protéza praskne a dvě hodiny práce přijdou na zmar. Nárok máte na dvě protézy za rok, pokud byste chtěla zhotovení další, zaplatíte si ji v plné výši.
A pokud se Vám nelíbí, jak Vám protézku zhotovili v Jablonci, máte možnost navštívit dalšího protetika v Ústí, který také vyrábí skleněné protézy.
Držím Vám palečky a přeji, abyste byla spokojená!

Re: Deprese s protézy

Datum: 27.08.2013 | Vložil: Jirka63

ahojky Ivčo, zkus pana Šťovíčka v UL, nebo akrylát z Brna. Akrylku od paní Klíčníkové nosím už 6 roků a je to v pohodě. V Brně jsem ani osobně nebyl, vše jsem řešil přes poštu a je to OK.
Přeji prima dny.
Jirka

Re: Deprese s protézy

Datum: 15.01.2015 | Vložil: Jirka

Ahoj.Tak vyzkoušej pana Gruebera z Opavy ten vyrábí protézy akrylátove.Jezdím k němu už dvacet let jsem spokojený a deprese se mi vyhýbají :)

Zkušenost s akrylátem.

Datum: 20.04.2013 | Vložil: Aleš P.

Nedá mi to, abych se nepodělil o své zkušenosti. Mnoho let nosím akrylát a v podstatě jenom proto, že dřív se za sklem muselo jezdit někam do Jablonce, což mě, Moravákovi, přišlo z ruky. Akrylátovou mi udělali v Brně a já s ní začal bojovat. První měsíc nošení jsem ji chtěl několikrát vyhodit z okna, nejkrásnějším okamžikem dne pro mě byl večer, kdy jsem si ji před spaním vyndal. Protetik mě upozornil, že někdo akrylát nesnáší a v tu dobu jsem byl blízko názoru, že jsem to právě já. No, ale jak týdny plynuly, situace se zlepšovala a zlepšovala a zhruba po půl roce! jsem protézku přijal za svou. Popírám všechny teorie o životnosti, protože tu současnou nosím asi již šestý rok (nevím přesně možná že i déle) a kromě toho, že malinko vybledla duhovka jí nic není. Dřív jsem dost sportoval a chodil po horách a vše bez problémů. Pamatuju se, že mi kdysi při sprchování náhodou spadla na betonovou podlahu. Vyskočila asi metr a půl do výšky a pak jako míček odskákala do kouta. Já si pro ni došel, zvedl ji, nasadil a bylo. Jindy mi při umývání vypadla z ruky na zem a při hledání jsem na ní šlápl. Opláchl jsem ji a nasadil a nosím ji do dneška. A do třetice: Jednou mi při táboření v Jeseníkách vyklouzla při oplachování do horské bystřiny a proud ji smýkal přes kameny pár metrů, než jsem ji chytil. Nic se ji nestalo.Takových příhod mám spousty. Pokud tedy chcete aktivně žít, sportovat, fyzicky pracovat, doporučuju jednoznačně akryl. Nikdy to nebude jako s živým okem, ale znám spousty lidí, co jsou na tom hůř.
Jinak jsem překvapen (příjemně) že takováto stránka existuje, narazil jsem na ni náhodou, když jsem si hledal, zda-li ten "můj" protetik v Brně ještě existuje, že bych si jako případně nechal udělat novou protézku, právě pro tu změnu barvy.

Re: Zkušenost s akrylátem.

Datum: 22.04.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milý Aleši,
tvé příhody jsou opravdu úsměvné. Jak je viděl, akryl přežije vše :-) Životnost akrylátové protézy, která je uvedená i zde na stránkách je jen doporučená. Existuje neskutečně mnoho lidí, kteří jednu protézku nosí i řadu let. Přesto je doporučena určitá doba pro výměnu, a to právě z toho důvodu, který píšeš, akrylátová protézka po čase vybledne a taktéž může být delším používání dost opotřebená, což se potom může projevovat tak, že v oku škrábe. Každý to snáší jinak. Na druhou stranu, když má člověk po čase nárok na novou krásnou protézku, proč toho nevyužít.
Držím ti palečky... a pokud budeš mít nějakou další historku ze života, klidně se o ni s námi poděl :-)
JednoOčka

oční inplantát

Datum: 24.03.2013 | Vložil: Eva

Ahoj všem, je mi 33 a jsem taky bez oka. Ne úrazem, ale nemocí. Tkáň nebyla poškozená. Do svalů mi zašili inplantát, který mi po necelém roce začal vylézat ven.
Už dvakrát jsem byla na přešití a dnes na to koukám a znovu tam mám dirku.
Chci se vás zeptat. Má nějaký vliv pohyb, či zvedání dítěte ze země na to, že by se mi rána rozjela?
Co jsem vypozorovala, tak mi připadá, že svaly jsou spíš hodně namáhané, pohybem oka do stran.
Já už nevím, co udělat proto aby mi to tam drželo. Nechci přijít o hybnost protézy.
Prosím poraďte mi někdo.

Re: oční inplantát

Datum: 24.03.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milá Evi,
měla jsem ten samý problém. Byla jsem na třech reoperacích, protože mi rána v oku stále nechtěla srůstat a implantát mi po nějakém čase začal vykukovat ven. Někdo mi pak říkal (už si nepamatuju, zda doktor nebo protetik), že už doživotně nebudu smět zvedat těžké věci. Dala jsem si na to opravdu pozor a po poslední reoperaci mám klid. Nyní jsem už 8 let po operaci. Sice mi implantát z důlku stále prosvítá, ale dál už nevylézá. Důležité je, aby správně přirostl ke tkáni.
Tak se opatrujte. Držím palce!!
JednoOčka

Re: Re: oční inplantát

Datum: 25.03.2013 | Vložil: Eva

Děkuji za radu.
Zkusím to.

sklo, nebo akrylát?

Datum: 14.07.2012 | Vložil: mufina

dobrý den, chci se zeptat na vaše zkušenosti,která z jmenovaných typů protéz vypadá na obličeji přirozeněji? Nosím od dětství skleněnou protézku a uvažuji o změně na akrylátovou....
Pokud bych přešla na akrylát, nebude ta změna vyvolávat nějaké komplikace apod? děkuji.

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek